Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Inauguracyjne spotkanie DKK w Michałowicach

Utworzono dnia 11.06.2015

W dniu 17 marca 2015 r. w Filii Bibliotecznej w Michałowicach odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. W tym historycznym spotkaniu wzięły udział cztery mieszkanki Michałowic – członkinie DKK, oraz dwie osoby, które nie należą do Klubu. Już na pierwszym spotkaniu udało się nam pozyskać nową uczestniczkę, która postanowiła dołączyć do Klubu po obserwacji spotkania.
Pierwszą książką, którą przeczytaliśmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Bibliotecznej w Michałowicach jest „Festung Breslau” Marka Krajewskiego. Autor jest wrocławianinem, ukończył filologię klasyczną, niegdyś wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim, ale zrezygnował  z tego by w całości poświęcić się pisaniu . Czytana przez nas powieść „Festung Breslau” jest częścią całej serii, której główny bohater, oficer niemieckiej policji, Eberhard Mock ściga przestępców w przedwojennym, a także już w ogarniętym wojną Wrocławiu – niem. Breslau.
Powieść jest niezwykle mocno osadzona w realiach obleganego przez Armię Czerwoną Wrocławia. W sierpniu 1944 r. Breslau zostało przez Niemców ogłoszone twierdzą, czyli tytułową Festung Breslau (niem. Twierdza Wrocław), która następnie przez prawie trzy miesiące opierała się siłom radzieckim (12 lutego 1945 r. – 6 maja 1945 r.) Główne akcja powieści „Festung Breslau” rozgrywa się w dniach 15 marca - 8 kwietnia 1945 r., ale obejmuje ona też wydarzenia z roku 1950 i 1954. Eberhard Mock, nieco już podstarzały i początkowo zawieszony w swych obowiązkach policjant, na prośbę swojego brata towarzyszy mu w wyprawie na radziecką stronę miasta do mieszkania, w którym znaleźć mają odpowiedź na pytanie, kto przed laty zamordował bratanka detektywa. Zamiast odpowiedzi znajdują okropnie poranioną i znajdującą się u kresu życia młodą dziewczynę, która wkrótce umiera. Mock chcąc ją godnie pochować, postanawia odkryć jej tożsamość, a identyfikacji może dokonać pozostająca w więzieniu znana antyfaszystka – Hrabina Gertruda von Mogmitz. Spotkanie z hrabiną sprawia, że bezimienna dziewczyna odzyskuje swą tożsamość. Okazuje się, że jest siostrzenicą hrabiny. Jej bestialskie zabójstwo rozpoczyna śledztwo Mocka, w którym istotną rolę odgrywają Biblijne Osiem Błogosławieństw z Kazania na Górze. Czy Mockowi uda się rozwiązać zagadkę śmierci dziewczyny i przeżyć bitwę o Festung Breslau? To czytelnik już musi odkryć sam…
Między uczestniczkami spotkania rozgorzała dyskusja na temat powieści. Jako, że jest to powieść kryminalna, została naszpikowana szczegółowymi opisami dość brutalnych przestępstw, co nie odpowiadało bardziej wrażliwym czytelniczkom. Uczestniczki zwracały również uwagę na częste wykorzystywanie niemieckich nazw (m. in. stopni wojskowych) przy jednoczesnym braku słownika, co znacznie utrudnia czytanie i odbiór tekstu. Według czytelniczek zrzeszonych w DKK w Filii Bibliotecznej w Michałowicach „Festung Breslau” charakteryzuje się też rozbudowaną wielowątkowością, co przy niezbyt obszernej objętości tekstu, również negatywnie wpływa na jej odbiór. Zdaniem uczestniczek po przeczytaniu książki pozostaje pewien niedosyt związany z tym, że część wątków nie zostało należycie domkniętych. Na plus powieści zaliczyć można niezwykle wciągającą fabułę, z niespodziewanym zakończeniem, które zaskakuje czytelników. Już od pierwszych stron książki, ciężko się od niej oderwać. Czytelnik chce poznać śledztwo Mocka i poznać rozwiązanie zagadki brutalnego zabójstwa i co wspólnego z nim mają biblijne Błogosławieństwa. Zakończenie jest zaskakujące i niespodziewane, a autor umiejętnie buduje nastrój napięcia i grozy.
Pierwsze spotkanie upłynęło nam szybko w przyjemnej atmosferze. Rozmowy toczyły się przy kawie i herbacie, oraz pysznych ciasteczkach. Uczestniczki już wybrały lekturę, której poświęcone będzie kolejne spotkanie zaplanowane na kwiecień 2015 r.

Magdalena Cieśniarska
Moderator DKK  

Pogoda

Imieniny

Zegar