Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Czwarte spotkanie DKK w Michałowicach

Utworzono dnia 16.07.2015

Czwarte spotkanie DKK w Michałowicach

W dniu 3.07.2015 r. odbyło się czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych działającego w Filii Bibliotecznej w Michałowicach. W spotkaniu uczestniczyły dwie panie z Michałowic. Tym razem wspólnie pochyliliśmy się nad niezwykle interesującą książka znanego pisarza Dana Browna. „Inferno”, bo o niej mowa, jest szóstą książka tego autora.

Dana Browna nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest autorem sześciu książek, z czego dwie już zekranizowano. Mowa oczywiście o „Aniołach i demonach” oraz głośnym „Kodzie Leonarda da Vinci”. Brown napisał również „Zaginiony symbol”, „Cyfrową Twierdzę” i „Zwodniczy punkt”. Głównym bohaterem czterech z sześciu jego książek jest prof. Robert Langdon, w którego postać wciela się Tom Hanks.

„Inferno” swoją premierę miało w 2013 r. Jak już wspominałam głównym bohaterem powieści jest profesor Robert Langdon, który kolejny raz angażuje się w walkę o ocalenie świata. Tym razem niewinnym ludziom zagraża bezwzględny i piekielnie inteligentny naukowiec, specjalizujący się w badaniach nad ludzkim DNA i wierzącym w teorię o samozniszczeniu rasy ludzkiej poprzez niekontrolowane i szybkie rozmnażanie. Naukowiec przy wsparciu Zarządcy kierującego agencją chroniącą takich jak on, opracowuje broń biologiczną, która podobnie jak dżuma w średniowieczu, zmniejszy liczbę populacji i doprowadzi do odrodzenia ludzkości. Zafascynowany postacią, życiem i twórczością Dante Alighieriego i jego „Boską Komedią” pozostawia szereg wskazówek, które ze względu na rozbudowaną symbolikę, może rozszyfrować tylko Langdon. Czy mu się uda i czy zapobiegnie katastrofie? Dowiemy się czytając „Inferno”.

Kolejna powieść Browna, tak jak i poprzednie, jest dowodem kunsztu pisarskiego autora. „Inferno” przez cały czas utrzymuje czytelnika w napięciu, a liczne odwołania do dzieł sztuki i symboli w nich ukrytych udowadniają głęboką wiedzę autora. Powieść zmusza czytelnika do poszukiwań i zgłębiania poruszonych w niej tematów. Podobnie jak poprzednie książki, „Inferno” zwraca uwagę na kontrowersyjny temat, przez cały czas utrzymuje czytelnika w napięci i zmusza do refleksji. Treść bogata w symbole i odniesienia do sztuki, pozwala czytelnikowi na nowo odkryć znane powszechnie dzieła sztuki i poznać te mniej znane.

Po przeczytaniu wszystkich książek Browna, których bohaterem jest Langdon, zauważalna jest pewna schematyczność twórczości tego autora. Za każdym razem główny bohater musi uratować świat wykorzystując swoją głęboką wiedzę na temat symboli i ikonografii. Za każdym razem towarzyszy mu piękna kobieta, która w mniejszym lub większym stopniu jest uwikłana w sprawę, którą Langdon musi rozwiązać i za każdym razem światu zagraża tajemna organizacja, bądź tajemna organizacja w jakiś sposób jest powiązana ze sprawą. Owa schematyczność jednak nie wypływa na kunszt pisarski Browna, który po mistrzowsku prowadzi narrację i sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od lektury.

Członkinie DKK o powieści wyrażały się w samych superlatywach. Nie można inaczej, jako że jest to naprawdę ciekawa i wciągająca książka, która motywuje czytelnika do sięgnięcia do innych źródeł, by chociażby zobaczyć wszystkie miejsca i dzieła sztuki, o których wspomina autor.

Pogoda

Imieniny

Zegar